97/10/26
تعداد نظرات:0
11:04
شماره مطلب:1397102635126
-A A +A

برخورد پهلوی ها با هیئات و مذهب در ایران

مهم‌ترین ویژگی فعالیت‌های فرهنگی در حکومت پهلوی‌ها مبارزه با فرهنگی اسلامی و ملی بود.

کجا ایستاده بودیم؟

مهم‌ترین ویژگی فعالیت‌های فرهنگی در حکومت پهلوی‌ها مبارزه با فرهنگی اسلامی و ملی بود. اسلام‌زدایی ازیک‌طرف و ترویج فرهنگ غربی از طرف دیگر، در دستور کار تمامی دستگاه‌های فرهنگی حکومت گذشته قرار داشت. رادیوتلویزیون، تئاتر و سینما، مطبوعات و کتاب، آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، همگی مأموریت داشتند تا فرهنگ غربی را برای تغییر سبک زندگی ایرانیان از یک زندگی اسلامی و ملی به یک زندگی با سبک غربی ترویج نمایند. دربار و خاندان پهلوی خود پیشتاز ترویج فرهنگ مبتذل غربی در ایران بودند. مراکز فساد و فحشا علنی برپا بود و عناصری از خود دربار و خاندان پهلوی در پشت‌صحنه این مراکز حضور داشتند.

شغل زنان در ۸۴ فیلم از ۲۲۳ فیلمی که پیش از انقلاب ساخته شده یعنی بیش از ۳۷% فیلمها فاحشه، رقاصه، خواننده و شاغل در کاباره بوده است.

اوضاع اسفبار بی‌دینی و فساد در سال‌های پیش از انقلاب نتیجه عملی اندیشه‌های فراماسون‌هایی چون محمدعلی فروغی بود که توسط مهره اجرایی دولت انگلیس رضاشاه پهلوی اجرا می‌شد. پس از او نیز محمدرضا به نحوی عمیق‌تر سیاست‌های دین‌ستیزانه و مروج فساد و فحشا را ادامه داد. یکی از مهره‌های اصلی ترویج فساد و فحشا در دوران پهلوی دون همسر با اصطلاح روشنفکر او فرح بود. کسی که با تأسیس بنیاد فرح، کانون پرورش فکری و... بار اصلی ترویج فرهنگ بیگانه در ایران را به دوش می‌کشید.

تا پیش از انقلاب روند دین‌گریزی در میان طبقات مختلف مردم به‌ویژه جوانان و تحصیل‌کرده‌ها روز به روز بحرانی‌تر می‌شد. مساجد هر روز خلوت‌تر از دیروز می‌شد و رونق کاباره‌ها و مراکز فساد در حال افزایش بود. درصورتی‌که این روند با پیروزی انقلاب اسلامی قطع نمی‌شد بدون شک بی‌دینی، الحاد و فساد اخلاقی و اجتماعی در ایران امروز ما پدیده‌هایی عادی بودند.

هم اکنون کجا هستیم؟

با پیروزی انقلاب اسلامی، مردم ما بار دیگر به عصر دین‌داری بازگشتند. پس از انقلاب اسلامی ارزش‌ها در دیدگاه مردم دگرگون شد. در حقیقت انقلاب اسلامی تفکر و بینش مردم را متحول نمود. حاکم شدن فرهنگ و بینش دینی و انقلابی بر جامعه و مردم، موجب شد ارزش‌ها تا حدود زیادی تغییر کنند. پیروزی انقلاب اسلامی بر انقلابیون و مبارزان دیگر کشورها هم اثر گذاشت و موجب اسلام‌گرایی و تمرکز و محوریت بخشیدن به عنصر دین در مبارزات اجتماعی و سیاسی شد.

با نگاهی به شعائر دینی در قبل و بعد از انقلاب میتوان رشد دینداری را به خوبی مشاهده کرد. به طور مثال اعتکاف یکی از این شعائر است.  در حالی که چیزی به عنوان اعتکاف، قبل از انقلاب وجود نداشت اکنون فقط در دانشگاه ها حدود ۵۰ هزار دانشجو در این مراسم شرکت میکنند.

روی آوردن مردم و جوانان به اسلام به‌عنوان اندیشه‌ای برای تغییر وضع موجود، مرهون تلاش فکری روحانیت نواندیشی است که اسلام را از چارچوب احکام فردی و اخلاقیات فراتر برد و آن را به دین زندگی تبدیل کرد. امام خمینی با تلاش‌های فکر و عملی‌اش، محمود طالقانی با تفسیرهای بروزش از قرآن، مرتضی مطهری با نواندیشی دردمندانه‌اش و سید علی خامنه‌ای با فعالیت‌های فکری و تبلیغاتی‌اش در سال‌های پیش از انقلاب و پس از آن نقش مهمی در به وجود آمدن جریان جدید اقبال به دین داشته‌اند.

جهان، روزی را در پیش دارد که در آن روز، تمام کشورهای کوچک و بزرگ، به یک کشور تبدیل می‌شود، مرزهای جغرافیایی کشورها برداشته می‌شود و حکومت واحد جهانی بر اساس پرستش خداوند تشکیل می‌گردد. پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس حکومتی بر اساس آموزه‌های اسلام گامی است در جهت نزدیک شدن به این آرمان بزرگ.

 

 با به تخت نشستن رضا شاه، تکیه‌ها بسته و عزاداری ممنوع شد .
اما محمدرضا شاه نتوانست مانند پدرش روند تعطیلی هیئت ها را کاملا حفظ کند و به گونه ای که به باور بسیاری کلید انقلاب اسلامی از دهه 1340و به ویژه محرم 1342 به خاطر همین محدودیتها در ایران زده شد.

حجاب فردی در دوره محمد رضا شاه در پاره ای از موارد آزاد بود اما در بیشتر مشاغل، مدارس و دانشگاهها و برخی مراکز عمومی ممنوع بود . ضمن اینکه با ترویج فساد در جامعه و تقبیح نمادهای مذهبی چون حجاب، بسیاری از خانواده ها  به دنبال راهی برای حفظ حجاب نوامیسشان بودند . کشف حجاب در عصر رضا شاه به زور سر نیزه و در عصر محمدرضا به پشتیبانی تبلیغات گسترش یافت.

نه تنها نزول بد دانسته نمیشد و رایج بود، بلکه بنگاه هایی در شهرهای مختلف رسما نزول خواری می نمودند .

 نوامیس مردم حرمت نداشتند و در خیابانها و محلات از سوی اوباش، افراد مست، افراد تحریک شده در سینماهای پخش کننده فیلم های مستهجن و ... مورد تعرض قرار می گرفتند

روز روشن اراذل و اوباش، زنان و دختران را از سطح شهر می ربودند و با زور به شهر نو (مراکز فساد) می بردند و رژیم اقدامی به عمل نمی آورد

اذان پخش می شد اما رادیوی کشور مسلمان قبل و بعد از پخش اذان ، ساعتها ترانه های مبتذل و آواز زنان را پخش می کرد !

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.