99/6/1
تعداد نظرات:0
13:49
شماره مطلب:13996139152
-A A +A

وقتی محبت به امام حسین (ع) در میان اهل سنت موج می‌زند

اهل بیت پیامبر (ص) به خصوص امام حسین (ع) از مقام و جایگاه والایی در بین همه مردم دنیا به ویژه اهل سنت برخوردار هستند و به عقیده علمای دینی اهل سنت کردستان، عزاداری برای سیدالشهدا در میان مسلمانان سنی مذهب سابقه‌ای به درازای تاریخ اسلام دارد.

به گزارش بیست از کردستان؛ محرم آمد؛ ماه عزا؛ ماه قیام سیدالشهدا؛ ماه آمیختگی با حسین (ع) و شمیم کربلا… ماهی که آسمانیان و زمینیان حال و هوای دیگری دارند.

پارچه نوشته‌ها و پرچم‌های زرد، سرخ و سیاه در شهر، یکی‌یکی افراشته شده و نوای «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» از گوشه گوشه محلات به گوش می‌رسد.

بر قامت تکایا، مساجد و حسینیه‌های شهر رخت عزا پوشیده شده تا نشان دهد که مشق دلدادگی حسین، محدودیت کرونایی نمی‌شناسد و با عقل و شعور حسینی، می‌توان شور حسینی را تجربه کرد.

از آغاز شیوع ویروس کرونا پارادوکس‌های مختلف در سطح جامعه ایجادشده و برخی از آئین‌ها تحت‌الشعاع این اپیدمی قرارگرفته است. توصیه‌شده برخی آئین‌های مذهبی ویژه محرم هم مانند اطعام‌دهی به شکل دیگری اجرا می‌شود.

هرچند پیرامون عزاداری در میان مذاهب اسلامی تفاوت‌هایی وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین مشترکات شیعه و سنی محبت و مودت نسبت به اهل‌بیت رسول خدا (ص) است که برای نشان دادن لزوم علاقه به اهل‌بیت (ع) نزد اهل تسنن می‌توان به شواهد بسیار زیادی اشاره کرد.

مهم‌ترین موضوع که باید بپذیریم این است که امام حسین علیه‌السلام مختص به مذهب خاصی نبوده و متعلق به مکتب اسلام و همه انسان‌هایی است که به دور از همه تعلقات و نگرش‌ها به مکتب اسلام نگاه می‌کنند، از دیرباز تاکنون شاهد ابراز ارادت اهل تسنن به ساحت مقدس امام حسین(ع) برپایی مراسم عزاداری برای آن حضرت هستیم.

یکی از مهم‌ترین مشترکات شیعه و سنی محبت و مودت نسبت به اهل بیت رسول خدا (ص) است. برای نشان دادن لزوم علاقه به اهل بیت (ع) نزد اهل تسنن می‌توان به شواهد بسیار زیادی اشاره کرد. از آن میان به شعری از امام شافعی اشاره می‌شود که دوست داشتن اهل بیت (ع) را بنا بر نص قرآن کریم واجب و صلوات بر آل محمد (ص) در نماز را لازم دانسته است.

 مردم کردستان محب اهل بیت هستند

ماموستا فایق رستمی امام جمعه سنندج حضرت امام حسین(ع) را بزرگترین آمر به معروف و ناهی از منکر دانست و گفت: ماه محرم ماه حرمت است و همه با ایمان‌های دنیا در این ماه داغدار شدند چون که فاجعه‌ای بزرگ در حق اهل بیت پیامبر(ص) رخ داد.  

وی گفت: شهادت امام حسین (ع) این اسوه اخلاق، ادب و سخاوت را به همه مسلمانان بویژه مردم ایران اسلامی و اهالی کردستان که محبت اهل رسول الله (ص) را در دل دارند، تسلیت می‌گویم.  

ماموستا رستمی با بیان اینکه مردم کردستان محب اهل بیت هستند، اضافه کرد: هر خانه‌ای در کردستان یکی یا بیشتر از فرزندان خود را با نام یکی از اهل بیت نامگذاری شدند.

وی با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: ۷۰۰ آیه قرآن در مورد امر به معروف و نهی از منکر است، تاکید کرد: ۱۲۴ هزار پیامبر از دایره امر به معروف و نهی از منکر وارد شده‌اند.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه خداوند به خاطر امر به معروف و نهی از منکر پیامبر را بزرگ می‌شمارد، افزود: خداوند امت پیامبر (ص) را بهترین امت قرار داده چون امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.  

وی با بیان اینکه اهل بیت حضرت رسول مرکز عفت و پاکی هستند اضافه کرد: روز عاشورا چنان اهمیتی دارد که اگر کسی در این روز با مردم رفتار خوبی داشته باشد همه سال را برای او خیر و برکت می‌کند.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) به عنوان محبوب در جهان اسلام و حتی در خارج از دایره این دین الهی ارادتمندان زیادی دارد، افزود: ارادت و محبت اهل‌بیت(ع) در میان پیروان اهل‌سنت اگر بیشتر از اهل تشیع نباشد قطعا کمتر از آنها نیست.

وی اضافه کرد: امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است وهمه بزرگان و علمای اهل سنت در بحث محبت و ارادت به امام حسین(ع) اجماع نظر دارند.

شخصیت امام حسین بعنوان شهید امر به معروف و نهی از منکر در تاریخ ثبت و محفوظ است

ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان نیز اظهار داشت: مصلحان انسان‌های آزاده‌ای هستند که در طول تاریخ با دعوت مردم به اصلاح و انجام فعل خیر دائما مورد هجمه، حمله و بعضا کشته شدن  بوده‌اند، صالحان کسانی بوده‌اند که فقط در جهت اصلاح کار خود بوده و جامعه و دیگران را رها نموده‌اند و بعضا مورد مدح و ثنای دیگران بوده‌اند اما مصلحان در کنار صلاحت و پرهیزگاری وظیفه اصلاح و دعوت بخیر را داشته‌اند و تاریخ هرگز آنان را فراموش نخواهد کرد که از نمونه آن مصلحان شخصیت امام حسین علیه السلام است.

ماموستا محمدی تصریح کرد: امام حسین(ع) در تشریح اهداف قیام کربلا می‌فرمایند "من برای جاه‌طلبی و کامجویی و آشوبگری و ستمگری قیام نکردم، بلکه برای اصلاح در کار امت جدم قیام کردم، می‌خواهم امر به ‌معروف و نهی ‌از منکر و به شیوه جد و پدرم حرکت کنم".

امام جمعه دهگلان در پایان سخنانش گفت: شخصیت امام حسین بعنوان شهید امر به معروف و نهی از منکر در تاریخ ثبت و محفوظ است.

ارادت به امام حسین(ع) در دل‌ها موج می‌زند

امام جمعه مریوان هم با تاکید براینکه اهل سنت مودت و ارادت خاصی نسبت به امام حسین(ع) دارند، اظهار کرد: اهل سنت عشق و محبت به امام حسین(ع) و یارانش را در طول تاریخ همواره نشان داده و از زندگی آنان الگو گرفته‌اند.

ماموستا مصطفی شیرزادی عنوان کرد: روزه گرفتن در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از رسومات بسیار زیبای مردمان این دیار است که به احترام لبان تشنه امام حسین(ع) و اهل بیتش انجام می‌دهند.

وی افزود: ارادت به امام حسین(ع) در بین مسلمانان از شیعه و سنی و حتی سایر ادیان نیز موج می‌زند که البته این اعتقاد قلبی بوده و می‌توان در مراسمات عزاداری امام حسین که با گذشت یک‌هزار و 400 سال در جای جای جهان برگزار می‌شود به عینه این مهم را احساس کرد.

ارادت مردم این دیار به امام حسین(ع) انکارناپذیر است و منابع و کتاب‌های نویسندگان و شعرای این منطقه به روشنی گویای این حقیقت است.

شیخ رضا طالبانی از شاعران کرد اهل سنت است که به زبان‌های کردی، فارسی، عربی و ترکی اشعاری را سروده و از جمله کسانی است که از چند دهه پیش پایه‌گذار شعر عاشورایی و کربلای حسینی بوده و ارادت خالصانه‌ای به آن حضرت داشته است.

لافت از عشق حسین است و سر بر گردن است
عشق‌بازی سر به میدان وفا افکندن است

گر هواخواه حسینی ترک سر کن چون حسین
شرط این میدان به خون خویش بازی کردن است

از حریم کعبه کمتر نیست دشت کربلا
صد شرف دارد بر آن وادی که گویند ایمن است

ایمن و ای من فدای خاک پاکی کاندرو
نور چشم مصطفی و مرتضی را مسکن است

زهره زهرا، نگین خاتم خیرالوری
نطفه پاک جناب حیدر خیبرکن است

سنی‌ام سنی و لیکن حب آل مصطفی
دین و آیین من و آباء و اجداد من است

شیعه و سنی ندانم دوستم با هر که او
دوست باشد دشمنم آن را که با وی دشمن است

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.